Miasta sztuki Emilii Romanii

Zanim ruszyłam po raz pierwszy do Emilii Romanii, kraina ta kojarzyła mi się przede wszystkim z kulturą. Znajdują się tu aż trzy zapisane na UNESCO miasta – Ferrara, Modena i Rawenna. Dodatkowo Bolonia została uznana miastem muzyki UNESCO, a Parma… moim zdaniem powinna być miastem teatru. Dochodzi do tego Rimini (miasto filmu) i Piacenza, wspaniałe miasto, w którym mieszają się wszystkie epoki.

  • Bolonia - stolica Emilii Romanii i miasto, połączone z Polską wieloma tanimi lotami. Sama je uwielbiam. Gdy klikniecie na link zobaczycie listę wszystkich artykułów, które o nim napisałam.
  • Ferrara - Równie piękna co Bolonia, a jednak zupełnie inna. Podczas gdy Bolonia mami swoimi arkadami, Ferrara to idealne miasto renesansowe. Polecam przejrzeć wystawy w tutejszych muzeach. Jest co pooglądać. Na blogu znajdziecie też tekst o tutejszym cmentarzu żydowskim.
  • Rimini - Zdaje się, że to miasto zna każdy, prawda? Nieprawda. Większość turystów zna plaże i to na nich się kisi. Zadziwiające, jak niewielu z nich trafia na stare miasto, które jest naprawdę urocze. Polecam zwłaszcza dzielnicę San Giuliano, którą uwielbiał, spędzający tu swoją młodość, Fellini.
  • Modena - Podobnie jak Ferrara, jest to miasto UNESCO. Znajduje się tutaj przepiękna katedra. Być może więcej osób przyciągnie muzeum Ferrari. Enzo Ferrari urodził się właśnie tutaj.
  • Pozostałe miasta sztuki to: Rawenna, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Forli i Casena. Większość z nich zwiedziłam w czasie swojego dwutygodniowego road tripu.
Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

Ostatnie wpisy Agnieszka Ptaszyńska (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>