Mieszkałam w czarnej dzielnicy Paryża

Mieszkalamw czarnejdzielnicy Paryza (1)

Dwa dni temu Francja wybrała nowego prezydenta. Wybrała, a ja odetchnęłam z ulgą. W jakiś sposób miałam poczucie, że wybiera mój kraj. Może nie ten najważniejszy, ale jeden z ważniejszych. I chociaż nie miałam prawa głosu, to od tygodni obserwowałam z zaciekawieniem, jak to się wszystko potoczy.

Wszyscy moi francuscy znajomi są zadowoleni z wyboru. Wcale mnie to nie dziwi. Zdziwiło za to, ilu znajomych z Polski uważa ten wybór za porażkę. Raz, z powodu niechlubnych słów Macrona o sankcjach na Polskę i postawienia Kaczyńskiego w jednym rzędzie z Putinem (zupełnie jakby Le Pen była wielką przyjaciółką Polski). A dwa, z powodu proimigracyjnej polityki nowego prezydenta. O tym ostatnim chciałam trochę napisać. Choć nie o samym prezydencie i nie o jego czy moich poglądach na imigrację.

Dlaczego o Francji?

button_czytaj-wiecej

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

Ostatnie wpisy Agnieszka Ptaszyńska (zobacz wszystkie)

26 przemyśleń na temat “Mieszkałam w czarnej dzielnicy Paryża”

 1. Tak jak we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie po zmroku strach iść w pewne miejsca, tak samo jest w Paryżu. „Menelstwo” i przestępczość koloru skór czy religii nie wybiera. Każda metropolia ma te same problemy… jedne rozwiązuje sprawniej, inne wychodzą częściej na jaw. I tyle.

  Prawicowiec: Problemy we Francji to efekt polityki „mulikulti”
  Rzeczywistość: Problemy we Francji to zaniedbywanie, a własciwie brak polityki „multikulti”

  1. ostatnie zdanie: wspaniale powiedziane!

  2. ~Krystyna pisze:

   I tu się zgadzam w pełni!

 2. Heh bardzo bardzo ciekawy wpis. Sam jestem zdziwiony tym nagłym wysypem zachowań ksenofobicznych w Polsce. Powiem Ci że z niepokojem obserwowałem wybory we Francji pamiętając co się stało w USA. Dobrze ze we Francji wygrała normalność :)

 3. ~Maciej Ptaszyński pisze:

  Bardzo ciekawy tekst, wychodzi w nim „CÓRECZKA TATUSIA”. Zjednoczona Europa , tolerancja wobec inności i jednoczesne twarde przestrzeganie prawa. Brawo, tez myślę, że Francja dobrze wybrała. Ciekawy jestem, czy wybór ten spowoduje jakąś refleksję w polskiej polityce, czy tylko od teraz Francuzów będziemy nazywać głupimi żabojadami.

  1. a no muszę przyznać, że zawsze z zaciekawieniem obserwuję sytuacje, gdy dzieci mają inne poglądy społeczne niż rodzice. U mnie w ogóle tego nie widzę. Co najwyżej trochę bardziej na lewo obyczajowo, ale bardziej zwalam na różnice pokoleniowe.

 4. ~Kasia pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł! W ogóle nie przyszłoby mi do głowy wkurzać się na Macrona, że coś tam powiedział negatywnego na temat Polski. Jakoś bardziej czuję się mieszkanką Europy niż Polką :-P Dlatego oczywiście wynik wyborów we Francji mnie cieszy.

 5. Ja i tak nie wieżę telewizji ,a Paryż dalej będę kochać:)

 6. ~Pudelek pisze:

  Już nie umiałem czytać o tym, co zrobiłaby Le Pen po wygranej… ok, zamknie granice, nie wpuści „uchodźców”, którzy i tak w większości pojechali do Niemiec, Austrii, Szwecji. A co zrobi z nieetnicznymi Francuzami, którzy mają obywatelstwo od dawna albo od urodzenia? Słusznie zadawałaś te pytania w tekście.

  Zresztą zamachów we Francji dokonywali głównie „Europejczycy” – obywatele krajów EU, a nie ci, którzy przybyli niedawno. Le Pen musiałaby deportować wszystkich muzułmanów co chyba nawet wśród prawactwa wydaje się niemożliwe ;)

  1. czyli mamy te same zastrzeżenia :).
   Najważniejsze w tym temacie to dobra polityka migracyjna. Nie chodzi o to, żeby otworzyć granice i przyjmować ludzi. Chodzi o to, by mieć dobrą strategię na później – już jak imigranci w kraju są.

   1. ~Pudelek pisze:

    Obecnie cała polityka emigracyjna siadła po 2015 roku. Chyba niemal każdy zgodzi się z tym, że de facto otwarcie granic spowodowało niekontrolowany przepływ ludzi bez żadnej kontroli. Z tym na razie żadne państwo sobie nie radzi, bo przepisy migracyjne nie były przygotowane na takie wydarzenie. Dziś mamy sytuacje, że dostaję ludzie azyl bez żadnego potwierdzenia tożsamości, często łamiąc prawo są prawie bezkarni, bo to za mało aby ich deportować. Zresztą kraje macierzyńskie nie chcą ich przyjmować, bo dobrze wiedzą, że często uciekali do Europy cwaniaczki i zwykli przestępcy. Minęło 2 lata prawie, a kraje „przyjmujące” nadal nie wiedzą co z tym zrobić.

    To wszystko napędza populistów, którzy proponują proste rozwiązania, tyle, że praktycznie nierealne, chyba, że zamienią państwo w wielki obóz zamknięty. Co raczej większości obywateli się nie spodoba.

 7. Ja marzę o wycieczce do Paryża :) ale niestety boję się i aktualnie panującej atmosfery i tego, co można spotkać na ulicach,,, Stereotypy siedzą w głowach.

 8. ~nrr pisze:

  To fajnie, ze dobrze się czułaś w tej dzielnicy. Mnie np wyzywali na ulicy, okazywali pogardę dla kobiety. Nie miałam uprzedzeń, dopiero gdy wyjechałam z Polski to ich nabyłam.

 9. ~majka pisze:

  To chyba dobrze, że Pani Agnieszka nie doświadczyła ciemnej strony nielegalnej emigracji socjalnej bo nawet nie zarobkowej i może pisać bloga. Nie można się jednak zamykać na wydarzenia chociażby z ostatniego tygodnia w krajach gdzie problem muzułmanów istnieje. Dwoje polskich rodziców straciło życie czekając na swoje dzieci po koncercie. To by się nie zdarzyło pewnie nigdy gdyby ostrożniej prowadzono politykę emigracyjną a tak jest już przysłowiowo pozamiatane. Pozdrawiam.

  1. Nie do końca. Proszę pamiętać, że w przypadku Wielkiej Brytanii mamy do czynienia z emigracją postkolonialną. To zupełnie inny temat.

 10. ~Majka pisze:

  Z przykrością muszę stwierdzić, że cenzuruje pani niewygodne komentarze a szkoda bo nie było w nich nic odraźliwego dla nikogo. Natomiast nie wpisywał się zapewne w ramki nakreślonej tu sielanki. Pozdrawiam

  1. myli się Pani. Nie przepuszczam komentarzy niezgodnych z prawem. Po prostu z powodu wyjazdu nie miałam możliwości zatwierdzenia Pani komcia i robię to dopiero teraz.

 11. ~kliknij mnie pisze:

  Niech wszyscy żyją, gdzie chcą, i jak chcą.
  Byle w pokoju.

 12. ~Bartek pisze:

  Ale we Francji ogólnie dużo jest tych ciemnoskórych obywateli wiec pewnie u nich w państwie to jest normalne. Wiec nie ma co tutaj rozgraniczać tego państwa to nie Polska że u nas ciemnoskórzy są bardzo rzadko spotykani.

  1. chyba nie rozumiem, o co chodzi ;)

 13. ~Kinoman pisze:

  Bardzo interesujący wpis. Pokazuje wszystko z perspektywy osoby, która tam była, dlatego wzbudza ciekawość. Z chęcią zobaczyłbym jakiś film dokumentalny o mieszkańcach Paryża. Pozdrawiam.

 14. Pani Wzorowa pisze:

  Bardzo ciekawy blog :) wspaniała inspiracja :) zapraszam do mnie na recenzje na razie polskich hoteli :)
  paniwzorowa.blog.pl

  Pozdrawiam,
  Pani Wzorowa :)

 15. ~slipdog pisze:

  fajny tekst….szkoda tylko, że nieaktualny już od paru lat. Ale po kolei.
  ,,mieszkałam kiedyś w Paryżu” super. 5? 10 lat temu? To ja dodam, że jeszcze 3-5 lat temu Żydzi w Paryżu chodzili w jarmułkach, teraz 90% nie chodzi z żadną oznaką judaizmu bo boją się ataków muzułmanów, a większość uciekła do Londynu. Statystyki za 2016r – około 700 ataków na Żydów z czego 96% atakujacymi byli muzułmanie – oficjalne dane policji, a ta jak wiaodmo i tak zawsze zaniża. Oni też mogą powiedzieć, że KIEDYŚ było dobrze.
  Nawet nie ma pani pojęcia jak w ciągu 2 lat zmieniła się Francja.
  Najlepszy przykład do jest słynna w ostatnich miesiącach dzielnica Paryża La Chapelle & Pajol, którą wszyscy już określają strefą no-go dla kobiet. Od 2015 dzieki ukochanym władzom Francji przybyło tam tysiące nielegalnych imigrantów. Kobiety stamtąd uciekają bo są obrażane i molestowane w biały dzień, bo po ulicach chodzą tylko imigranci i robią sobie co chcą. Teksty typu ,,ty dz…, masz krótką spodniczke wiec jestes prostytutką” to codziennośćw biały dzień. Jedna z pań minister Macrona chciała pokazac jak to ludzie kłamią i zrobiła przebieżkę szybką w nocy z obstawą, telefonami i zamieściła wspaniały wpis jak to jest bezpiecznie w La Chapelle. Potem dostała parę tysięcy wpisów od kobiet mieszkajacych tam i nie dość że musiała wykasować to brednie to na kolanach przepraszała :) Ale jak to ostatnio lewicowi francuzi powiedzieli – ,,to że w La Chapelle kobiety sa molestowane to wina wąskich chodników”……kurtyna.
  Nie ma pani nawet najmniejszego pojęcia jak Francja się zmieniła przez ostatnie lata. W którym normalnym kraju NIELEGALNI imigranci mogli by okupować Calais przez 2 LATA. 2 lata napadów rabunków, blokowania, podpalania i przez 2 lata nie zrobili NIC, a ukochany Macron nawet palcem nie rusza by cos sie zmieniło.
  Pani pisze że nie zdziwiła się że wygrał Macron to może trochę faktów:
  - średnia frekwencja we Francji podczas wyborów to 85%, w tych było aż całe 56% :D czyli na standardy francuskie żałosna
  - 75% zapytanych ludzi dlaczego nie glosowało na Le Pen odpowiedziało – ,,zgadzamy się z nią, ale nie chcemy wyjscia z UE i strefy euro, których ona się domaga” Ostatnio wiceprzewodniczacy FN powiedział że porzucają te postulaty gdyz wyborcy dali im jasno do zrozumienia ze tego nie chcą
  - przez bardzo długi czas w sondazach prowadził F. Fillon który w poglądach na imigrantów niewiele rózni się od Le Pen a przegrał tylo o 3% z Macronem, po tym jak wyszło na jaw że jego żona byłą fikcyjnie zatrudniona i pobierałą astronomiczne sumy za nic nierobienie. Tak by wygrał bez większych problemów.
  I na koniec te teksty ,,jak niby Le Pen by przywróciła Francję Francuzom haha” – i znów odniesmy się do faktów.
  Le Pen postulowała – deportacje dla nielegalnych imigrantów PRAWDZIWE, a nie jak ostatnio że gość się wysadza a potem sie okazuje że miał 3 krotny nakaz deportacji ale nikomu sie nie chciało tego wykonac. Przywrócenie porządku w Calais, wysłanie policjantów do no-go zone. Moja znajoma uciekła z Bordeaux po tym jak 9 razy została z grupą napadnieta w ciagu roku, sasiad okazał sie dilerem sympatyzujacym z ISIS, a w 5 meczetach i sklepach policja znalazła arsenały kałasznikowów i broni. O zaczepiani una ulicy nawet nie wspomne bo miała to na codzień. A tak na marginesie dodam że mam rodzine w Paryzu i jestem tam czesto wiec moge cos napisac wiecej niz ,, a kiedys tam byłem pare lat temu wiec wam opowiem jak jest”
  I na koniec o głupich postulatach Le Pen i jej podobnych ,,rasistach”. Liga Północna we Włoszech wg Europy – faszysci, rasisci, populisci – w praktyce – tereny rzadzona przez nią mają najwiekszy zasymilowanych imigrantów, najmniejsza przestepczosc i najwiekszy odsetek pracujacych imigrantów. Da się? da. Wystarczy chcieć i stworzyć warunki do przestrzegania prawa a nie chłopcy na posyłki typu Hollande czy Macron którzy 2 LATA sie zastanawiają co zrobić z Calais…chyba sądza ze imigranci sie znudzą :D A tak jeszcze na koniec wg ostatniego badania – 44% muzułmanów odpowiada że dla nich liczy sie tylko prawo szariatu a nie jakieś tam prawo francuskie, a miejsce kobiety jest na ziemi. Francji gratulujemy podejscie do tematu :D a panią zapraszam do La Chapelle które jeszcze 2 lata temu było normalną dzielnicą a teraz kobiety tam chodzą co najwyzej w zbrojach pełnopłytowych

  1. dziękuję za długi i merytoryczny komentarz, który na wiele rzeczy otwiera oczy i skłania do dalszej lektury. Muszę przyznać, że rzadko je dostaję – tym bardziej cenię. :)

 16. ~pol pisze:

  Widzę, że wmawianie ludziom w Europie, że narażanie życia na zamachy w wielkim mieście, to normalne – DZIAŁA !!! Pranie mózgów – DZIAŁA !!! Have a nice day :)

  1. Hmm, a co Pani myśli o narażaniu życia przez jazdę samochodem? Wszak co tydzień w wypadkach w Polsce ginie więcej osób niż w w przeciągu roku w zamachach w całej Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>