Wygraj pobyt w Trapani na Sycylii!

konkurs (1)

Mam znakomity tydzień!

W piątek i sobotę brałam udział w targach turystycznych we Wrocławiu. Pierwszy raz w życiu zrobiłam szkolenie o blogowaniu i… podobało się! A co więcej, mi też się podobało. Podniosło mnie do góry, dało energetycznego kopa. Było super.

W niedzielę rano weszłam na Facebooka i zobaczyłam, że mój blogowy fanpage osiągnął kamień milowy. 10 000 fanów! 10 000 z was postanowiło obserwować mnie, lajkować, komentować i czytać! To super sprawa, która sprawiła, że natychmiast chcę powiedzieć: idziemy po kolejne 10 000!

button_czytaj-wiecej

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

Ostatnie wpisy Agnieszka Ptaszyńska (zobacz wszystkie)

55 przemyśleń na temat “Wygraj pobyt w Trapani na Sycylii!”

 1. ~Mateusz pisze:

  Z Erice związana jest masa legend i mitów. W czasach starożytnych nosiło ono nazwę Eryx. Tak samo na imię miał jeden z greckich bogów, syn Posejdona i Afrodyty.

  W tutejszej świątyni Wenus misl miejsce specyficzny rytuał związany z odejściem (gr. anagóghia) bogini ze świątyni i jej podróży do bliźniaczego sanktuarium w Sicca Veneria, rzymskiej kolonii położonej w dzisiejszym El Kef, na terenie Tunezji, a następnie jej powrotem (gr. katagóghia). Wypuszczano wtedy białe gołębice (fot. 14) uważane za symbol bogini. Śladem tych rytuałów jest herb Erice z białą gołębicą w locie trzymającą w dziobie gałązkę oliwną, znak pomyślności i obfitości (fot. 3).

  „Niewolnicy świątynni” tak zwani hieroduli, młode kobiety lub mężczyźni, własność bóstwa i jego kapłani byli stałymi mieszkańcami sanktuarium. Brali udział we wszystkich uroczystościach kultowych włączając akty płciowe. Dzięki nim każdy pielgrzym, niezależnie od statusu materialnego, miał swój udział we władzy bogini i jednoczył się z nią. Do stosunków dochodziło nawet w samej świątyni. Pozostawiano datki i podarki dla bogini.

  Ciekawym zabytkiem jest zagłębienie w gruncie przez historyków typowane na spichlerz, datowany na czasy fenickie. Tutaj znowu wkracza legenda. W świadomości mieszkańców współczesnego Erice to miejsce kąpieli bogini zwane „Studnią Wenus”

  Eryx (starożytne miasto Erice) było głównym miastem Elymow. Mit o pochodzeniu trojan skim Elymow jest autorstwa Grekow, ktorzy chcieli zasymilowac , swiadomie lub mniej, ludy zamieszkujące Sycylię, a ktore uwazali za barbarzynskie, i z ktorymi walczyli.
  Według Tukidydesa, Elymowie (Elimi) to potomkowie uciekinierow Trojan, ktorzy uciekli przed Achajami (Grekami) po Wojnie Trojanskiej. Osiedlili się na Sycylii blisko ziem zamieszkiwanych przez Sykanow. Do Elymo w dołączyli się Fokajowie, ktorzy wracając z Troi, zostali zaskoczeni przez burzę na morzu.

  1. Mateuszu, dzięki za odpowiedź, ale czas był do 10 marca. Już mamy wybranych zwycięzców i jutro ich o tym informujemy.

 2. ~Ewelina pisze:

  Świetne ciekawostki :) niestety, jestem spóźniona w tym konkursie- może następnym razem. Pozdrawiam serdecznie:)

  1. śledź. Konkursów u mnie sporo. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>