Śląskie: Życie dzieje się pod ziemią

POD ZIEMIĄ

Chcę napisać tekst o podziemnych trasach turystycznych w Polsce. Konkretnie w województwie śląskim. No to mogę zacząć:

Nie jest niczym odkrywczym skojarzenie Śląska z górnictwem. Zdaje się, że dzieci w przedszkolach w całej Polsce 4 grudnia nadal robią barbórkowe przedstawienia (mimo, że są z Wielkopolski), a górnik to jeden z najbardziej zmitologizowanych zawodów w Polsce.

Albo mogę też inaczej. Niech będzie: Polska od zawsze szczyciła się wspaniałymi turystycznymi trasami podziemnymi. Sięgnijmy do korzeni. W 1977 roku po raz pierwszy zapisano światowe zabytki na, dziś tak wspaniale nam wszystkim znaną, listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na listę wpisanych zostało 12 miejsc, w tym zespół staromiejski Krakowa i kopalnia soli w Wieliczce. Już od wtedy Polska może się kojarzyć z trasami podziemnymi.

button_czytaj-wiecej

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

Ostatnie wpisy Agnieszka Ptaszyńska (zobacz wszystkie)

8 przemyśleń na temat “Śląskie: Życie dzieje się pod ziemią”

 1. ~Okiem Alexa pisze:

  Alex miał okazję zwiedzać kilka kopalni. Niektóre są naprawdę fantastyczne i widać, że idą z duchem czasu i chcą przyciągnąć klienta. Widać starania aby zachęcić rodziny z dziećmi. Niektórym się to naprawdę udaje np kopalnia Złoty Stok.

 2. Pub w kopalni? Hmmmm… w takim miejscu ciemne piwo muszą smakować jeszcze bardziej.

  Poza tym przywołałaś mi wspomnienia z wycieczki szkolnej. Już prawie zapomniałem, że są takie miejsca w Polsce.

 3. ~Marta pisze:

  Pub mnie totalnie przekonał! :D Mam tylko jedno pytanie: co masz na myśli pisząc: „w Polsce jest ok. 3000 km dróg.”? – że krajowych? Czy w kontekście chodników spacerowych? :-)

  1. 3000 dróg szybkiego ruchu w Polsce. Dzięki za czujność.

 4. ~Asia pisze:

  Chyba przyszła era wyszukiwania perełek w swoim kraju, nie takich standardowych, najpopularniejszych na świecie, tylko takich albo nieznanych, albo wzbudzających odmienne odczucia. Sama w sobie zauważyłam, że takich ostatnio poszukuję. Sama z własnej woli nie wybrałabym się w Tarnowskie Góry, ale teraz przynajmniej wiem, że jest tam co zobaczyć:)

  1. Tarnowskie Góry chyba z wymienionych miejsc mają największe poważanie. Najdłużej się je już zwiedza. Ja się zakochałam w sztolni.

  2. ~Aga pisze:

   Te Tarnowskie Góry, z górami niestety nie mają nic wspólnego :) Ale wybrać się naprawdę warto :)

 5. Uhuhu, jako śląski synek jaram się takimi kopalniano-klaustrofobicznymi klimatami :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>