Jak święta to przecież Jerozolima, czyli top 10 stolicy Izraela

Jerozolima

Zastanawiałam się nad artykułem na Wielki Tydzień. W końcu lubię pisać tematycznie. Przed dniem Wszystkich Świętych zawsze piszę coś o cmentarzach. Przed gwiazdką w tym roku mieliśmy tekst o atrakcjach bożonarodzeniowych w Saksonii, a w zeszłym mówiliśmy o Betlejem. Wtem spojrzałam na spis tekstów do napisania i odpowiedź na pytanie, co tu pisać, stała się oczywista. Przecież jeszcze nie wymieniłam wam moich ulubionych atrakcji Jerozolimy! No to nadrabiamy.

Jerozolima – atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć. Moje osobiste top 10!

Na wstępie pamiętajcie proszę, że Jerozolima to nie jest miasto, które możecie odkryć w dzień lub dwa. Sama spędziłam w niej kilka nocy i czuję niedosyt. Poniżej wymieniłam wszystkie miejsca, które widziałam, ale jak tylko wrócę, zajrzę jeszcze do Miasta Dawida, Muzeum Izraelskiego i na górę Syjon. Powiedziałam już mojemu Piotrkowi wprost, że następnym razem jedziemy tam na cały tydzień!

Izrael pokochałam tak bardzo, że dziś współpracuję z firmą organizującą wycieczki po kraju. Trwają 4 dni i ruszają z lotniska w Ovdzie lub Tel Awiwie. Zainteresowani? Napiszcie do mnie, by dostać program! Zarezerwujemy wam ekstra wakacje!

 

1. Ściana Płaczu

jerozolima największe atrakcje (1)

Błądzę po starym mieście Jerozolimy w jednym celu – by dojść do Ściany Płaczu (albo Muru Zachodniego, jak bywa niekiedy zwana). Nie jest to trudne. W obrębie starego miasta znajdziecie wiele drogowskazów prowadzących do „Western Wall”. Na koniec przejdziecie przez bramkę bezpieczeństwa i już – znajdziecie się przy Ścianie Płaczu.

Ściana Płaczu błędnie uznawana jest za najświętsze miejsce Judaizmu. W rzeczywistości miejscem, które liczy się dla żydów najbardziej, jest Wzgórze Świątynne, które otoczone zostało przez mur. Od VII wieku mieści się na nim sanktuarium i meczet islamski, a wyznawcy religii Abrahama nie mają prawa się tam modlić. Z tego powodu „płaczą” przy zachodniej ścianie.

Ściana Płaczu, którą widzimy z powierzchni ziemi, robi wrażenie swoim ogromem. Ma 57 metrów długości i 32 metry wysokości. Jeszcze bardziej będziecie pod wrażeniem, gdy sobie uświadomicie, że widzicie jedynie fragment całego muru, który razem ma 488 metrów długości. Znajomi bardzo polecali wycieczkę City of David (miasto Dawida), w ramach której zobaczymy znacznie większą część muru. Uwaga! Bilety warto kupować przez internet z kilkudniowym wyprzedzeniem.

 

2. Kopuła na Skale i Wzgórze Świątynne

jerozolima największe atrakcje (3)

To ona świeci nad całym miastem. Ona jest najbardziej charakterystycznym punktem na pocztówkach z Jerozolimy. Ona wreszcie jest niejako symbolem długoletniego konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Kopuła na Skale i mieszczący się obok meczet Al-Aksa to trzecie najważniejsze sakralne miejsce Islamu (po Mekce i Medynie). Stanowią zabudowania Wzgórza Świątynnego. Dostaniecie się na nie tylko rano i tylko na określonych warunkach. Już o świcie stańcie w kolejce (nawet godzinę przed otwarciem) i pamiętajcie, że nie można wam wchodzić do świątyni, a jedynie obserwować obiekty z zewnątrz. Na wzgórze wchodzicie od strony wyżej opisanej Ściany Płaczu, gdzie czeka was drobiazgowa kontrola. W piątek i sobotę wstęp nie jest możliwy. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie

Przeczytaj też moją listę największych atrakcji całego Izraela. Klik!

3. Bazylika Grobu Świętego

jerozolima największe atrakcje (8)

Do najważniejszej chrześcijańskiej świątyni w Jerozolimie dotarłam przypadkiem. Pierwszy spacer w nowym mieście zwykle oznacza dla mnie błądzenie. Ciasne uliczki na starym mieście zaprowadziły mnie do jakiegoś kościoła. Weszłam do środka i oniemiałam. Już po chwili wiedziałam, że to słynna Bazylika Grobu Świętego.

Niezależnie od tego czy jesteście wierzący czy nie, musicie ją odwiedzić!

Wewnątrz bazylika kojarzy mi się z jaskinią pełną korytarzy. Nie emanuje swoją przestrzenią, jak większość znanych nam kościołów. Nie ma nawy głównej, która pomieściłaby setki czy tysiące osób. Błądzi się raczej po niewielkich pomieszczeniach, które upamiętniają kolejne biblijne miejsca: Kalwarię, grób Chrystusa, miejsce namaszczenia. Nie jest to też kościół katolicki. Urzędują tutaj przedstawiciele kościoła łacińskiego, prawosławnego i ormiańskiego. Udało mi się ją odwiedzić w trakcie mszy na Kalwarii. Wspaniała uroczystość.

Aha, znajomi się skarżą, że bazylika jest pełna turystów i warto przychodzić zaraz po jej otwarciu, bo inaczej będziemy stać w kolejce. Ja odwiedzałam ją w listopadzie i wtedy tego problemu nie było.

4. Mury starego miasta Jerozolimy

jerozolima największe atrakcje (7)

Być może to właśnie ich ogrom był dla mnie największym zaskoczeniem. Mieszkając w hostelu w nowej części miasta, przeszłam się na piechotę do historycznego centrum. Wtedy one stanęły mi na drodze. I przeniosły do czasów antycznych.

Oczywiście uległam porywom wyobraźni. Mury starej Jerozolimy zostały wybudowane dopiero w XVI wieku za czasów panowania Ottomanów. Mają 4 km długości i są wysokie na 12 metrów. Być może nie przez tę bramę wjeżdżał Jezus na osiołku, nie te mury były forsowane przez Krzyżowców, ale to właśnie one stanowią kolejny element jerozolimskiej układanki i one nadają tutejszej starówce charakter miasta w mieście.

5. Jad Waszem

jerozolima największe atrakcje (5)

Policzyłam kiedyś, że na studiach miałam ok. 180 godzin kursów o tematyce Zagłady. Sporo, jak na fakt, że wszystkie te kursy odbywały się na filologii polskiej. Powiem wam szczerze, że do znudzenia sporo.

Ale jednak poskutkowało to tym, że wyszłam z uczelni 3 lata temu i nadal niezmiernie interesuje mnie i jednocześnie przejmuje temat ludobójstwa. Do Jad Waszem szłam, jak do kolejnego muzeum związanego z tematem i uznałam je za muzeum, a jednocześnie pomnik-ogród, najlepszy, jaki widziałam. Wielkie wrażenie zrobiła sala z nazwiskami ofiar i memoriał dla dzieci. No i oczywiście warto przejść się pomiędzy drzewkami w Ogrodzie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Koniecznie!

6. Spacer po dachach

jerozolima największe atrakcje 9

W ramach wycieczki Free walking tour po Jerozolimie miałam okazję wejść na kilka górujących nad wąskimi uliczkami starówki dachów. Wolne od kiczowatych pamiątek na straganach i dziesiątek krzyży i różańców, których pełno poniżej, nie są jednak pozbawione życia. Chodząc po dachach w szabat spotkałam na nich spędzające razem czas rodziny, flirtujących nastolatków, a także grupę młodych syjonistów, którzy tańczyli w kole. Dachy to największa otwarta przestrzeń w obrębie starych murów i można je porównać do naszych polskich podwórek między kamienicami. No i oczywiście – widoki z nich są świetne.

A czytałeś już o dachach Hebronu? Niby blisko i podobnie, a zupełnie inaczej. Klik!

7. Mea Shearim – dzielnica ortodoksyjnych Żydów

jerozolima największe atrakcje (2)

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądało życie Żydów w XIX wieku w Polsce? Przejdźcie się w Jerozolimie do dzielnicy Mea Shearim, którą zamieszkują ultraortodoksyjni chasydzi. Życie w dzielnicy odbywa się wokół religijnych zasad. Mieszkańcy ubierają się zgodnie z tradycją, mężczyźni noszą brody i pejsy, a kobiety długie spódnice i chusty na głowach. My tego pewnie często nie zauważymy, ale w Mea Shearim nawet język się różni – jej mieszkańcy nadal posługują się językiem Jidisz (w Izraelu językiem dominującym jest obecnie hebrajski).

Jeśli zdecydujecie się odwiedzić dzielnicę, to pamiętajcie, żeby uszanować jej zwyczaje i skromnie się ubrać. Długie spodnie u mężczyzn i spódnice u kobiet są wskazane.

8. Widok z Góry Oliwnej i cmentarz pomiędzy wzgórzami

jerozolima największe atrakcje (4)

Góra Oliwna to po starym mieście najczęściej odwiedzane przez polskich turystów miejsce. Najczęściej idziemy do gaju oliwnego Getsemani, do Kopuły Niebowstąpienia i grobu Maryi. O wszystkich pisał Łukasz w swoim przewodniku po okolicy.

Jednak największe wrażenie zrobił na mnie olbrzymi cmentarz, który rozciąga się od znanych już nam ottomańskich murów, aż na zbocza Góry Oliwnej. Razem znajduje się tu 70 000 grobów.

Dlaczego aż tyle? Według wierzeń to właśnie tutaj będzie miał miejsce sąd ostateczny. Pochowani na górze będą pierwszymi, którzy dostąpią zaszczytu wstąpienia do raju. Nie dziwi więc, że osoby religijne płacą krocie, by tylko wykupić tu miejsce na wieczny spoczynek. A z punktu widzenia estetyki – cmentarz i centrum Jerozolimy na jego tle wyglądają znakomicie! Trafiłam tu na zachód słońca i bardzo polecam tę porę dnia.

Szukasz wszystkich izraelskich tekstów w jednym miejscu? Znajdziesz je tutaj. Klik!

9. Bazar Mahane Yehuda

jerozolima największe atrakcje (6)

Gdy podróżujemy po Bliskim Wschodzie, często jednym z miejsc, które koniecznie chcemy odwiedzić, jest miejscowy targ. Jerozolima nie powinna być wyjątkiem. Oddalony o 20 minut piechotą od murów starego miasta bazar tętni życiem, a kolory i zapachy na zmianę się ze sobą przeplatają. Znajdziemy tu nie tylko popularne wszędzie na świecie warzywa i owoce, ale i dziesiątki rodzajów chałwy, tahini (pastę z nasion sezamu) czy słodziutkie bakławy. Mój hostel mieścił się tylko dwa kroki stąd. Mimo grudniowej pory chadzałam tu codziennie po truskawki – tak! Sezon na truskawki w Izraelu jest zimą.

10. Wyskok na Pustynię Judzką

Izrael ciekawe miejsca i najwieksze atrakcje (1)

Wreszcie w ostatnim punkcie wyjedźmy z Jerozolimy. Wystarczy, że przejedziemy przez tunel pod Górą Oliwną i już zmieni się otaczający nas krajobraz. Znajdziemy się na Pustyni Judzkiej. Co więcej – wjedziemy na terytorium Palestyny.

Wybrałam tu Pustynię Judzką, choć mogłabym wam polecić pobliskie Betlejem, Hebron czy Morze Martwe. Do nich jednak traficie sami, a ja chcę pokazać coś innego. Suchy krajobraz, który zacznie się przed wami roztaczać pełen jest ukrytych skarbów i opowieści. Tutaj znajdują się grecko-prawosławne monastyry. Tu według wierzeń Islamu znajduje się grób Mojżesza. Tu w końcu są wspaniałe pustynne krajobrazy, które osobiście tak bardzo cenię. Z Jerozolimy najlepiej wybierzcie się tu na zorganizowaną wycieczkę.

Osobny artykuł relacjonujący wycieczkę na Pustynię Judzką znajdziecie tutaj.

Informacje praktyczne

Dojazd z lotniska do Jerozolimy: przyjazd do Jerozolimy jest łatwy. Z Katowic i Warszawy latają do Tel Avivu tanie loty Wizzair. Z Berlina lata Easyjet. Z kolei z lotniska jeździ dużo busów oferujących przejazd do Jerozolimy, która oddalona jest o jakąś godzinę drogi. Transfer możecie zarezerwować tutaj.

Nocleg: w Jerozolimie spałam w hostelu, który często jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Wielokrotnie nagradzany Abraham Hostel oferuje mnóstwo wycieczek, wydarzeń, koncertów i sprzyja poznawaniu nowych znajomych. Jest oddalony tylko o 15 minut na piechotę od murów starego miasta, a zaraz obok niego znajduje się największy targ w Jerozolimie – Mahane Yehuda.  W hostelu pokoje wieloosobowe i prywatne. Polecam!

Inne noclegi znajdziecie tutaj

Wycieczki: W czasie pobytu w Jerozolimie uczestniczyłam w dwóch wycieczkach po mieście. Polecam zwłaszcza Free Walking Tours po starym mieście, w czasie której płaci się „co łaska”. Propozycje innych wycieczek po mieście znajdziecie tutaj.

Jedziesz do Izraela? Tutaj znajdziesz wszystkie teksty, które napisałam o tym kraju. A jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu, to zapraszam na mojego Fanpage’a. Tam jeszcze więcej materiałów, zdjęć, relacji na żywo.

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

14 przemyśleń na temat “Jak święta to przecież Jerozolima, czyli top 10 stolicy Izraela”

 1. ~Ania pisze:

  Musze się kiedyś tam wybrać. Co radzisz? Jechać na własną rękę czy z biurem?

  1. na własną rękę! Ale ja zawsze polecam na własną rękę. ;)
   Izrael można traktować, jak kraj w pełni europejski. Transport autobusowy działa super, baza noclegowa też jak ta lala.

   1. ~Hamak Life pisze:

    Zdecydowanie podpisuję się pod komentarzem autorki! W Izraelu opłaca się wypożyczyć samochód, a w wersji low budget naprawdę wyśmienicie sprawdza się autostop lub/i…couchsurfing. Cały kraj jest świetnie skomunikowany autobusowo, a bilety nie są jakieś specjalnie drogie. A w ostatnim punkcie tj. wyjeździe z Jerozolimy dorzuciałabym pozostałe pustynie, Morze Martwe i całą resztę…;)

  2. ~Marek pisze:

   Byłem z kameralną wycieczką z Synaju. Też czuję niedosyt.

 2. Jestem wielką fanką bazarów, więc nie trudno zgadnąć, które miejsce najbardziej mnie zainteresowało :P
  Jednakże, gdybym teraz jechała do Jerozolimy to zwiedziłabym dokładnie te 10 punktów, spodobały mi się i no oczywiście urzekły mnie dobre zdjęcia.

 3. Co prawda Izrael jeszcze przede mną (sama się dziwię, że jeszcze mnie tam nie było!), ale już teraz wiem, że na pewno trafię na wspomniany przez Ciebie cmentarz przy Górze Oliwnej. Od pewnego czasu fascynuję się nekropoliami, a ta wygląda fantastycznie! Kto wie, może przebije w moim rankingu wspaniały cmentarz na Montjuic w Barcelonie?

 4. ~Monika pisze:

  Punktu 7,8 i 10 niestety nie zrealizowałam – szkoda, ale zawsze mówię: „może następnym razem się uda”.
  Co do pozostałych miejsc – koniecznie, bo warto!

 5. Bazar i dachy – dwie rzeczy, które zachęcają, aby odbyć podróż w te strony:) Mnie tylko zastanawia kwestia bezpieczeństwa.

 6. Jak dla mnie ścisłym topem jest Ściana Płaczu oraz Bazylika Grobu Świętego. Super zestawienie

 7. ~DreamTurs pisze:

  W 100% zgadzam się z tym zestawieniem. W Jerozolimie do wszystkiego, co warto zobaczyć warto podchodzić z należytą uwagą.

 8. ~peregrino pisze:

  Piękna notka Agnieszko. Zdjęcia cudowne. Mam pytanie czy może znasz/słyszałac o przewodniku w Jerozolimie, który/a zajmuje się oprowadzaniem prywatnych niewielkich grup w języku polskim. Interesuję mnie Stare Miasto i Góra Oliwna być moze także Betlejem. Wybieram się z Rodzicami w okolicach Niedzieli Palmowej w kwietniu 2017 i bardzo zależmy na polskojęzycznym przewodniku, Wysłałem już wiadomość do Abraham Tours z zapytaniem czy nie mają polskojęzycznych przewodnków.
  Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie

  Piotr

  1. dowiem się Piotrze. Myślę, że coś poradzimy. :)

   1. ~peregrino pisze:

    Bardzo dziękuję ! .. na razie otrzymałem opowiedź od Abraham Tours mają jednego poslkojęzycznego przewodnika ale niestety cena jest za wysoka dla mnie (około $400 za dzień z prywatną grupą) Bedę z nimi negcjował i długość i cenę ale nie wiem jak wiele uda się wynegocjować .. bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>