Kirgistan to nie tylko Issyk-Kul! Jezioro Toktogul jest równie piękne!

TOKTOGUL

Środkową Azję pierwszy raz odwiedziłem w 2008 roku – padło na Kirgistan. Pięcioosobową ekipą wylecieliśmy z Warszawy do Biszkeku. Celem wyjazdu był trekking w rejonie Ak-Shiyrak i dolinie Kara-say. Dzięki koleżance nawiązałem kontakt z pracującymi tam jezuitami z Polski.

Toktogul - jezioro Kirgistan (4)

Ważną osobą okazał się pracujący w Dżalalabadzie brat Damian, który w każde wakacje organizował trekkingi w Tien Szanie. Bingo! Żółtodzioby załapały się na pierwszą poważną wyprawę z kimś doświadczonym. Wtedy jeszcze nie starczyłoby nam odwagi, aby zapuścić się w dzikie ostępy azjatyckich gór samodzielnie. Brat Damian niechcący zaszczepił mi podróżniczego „wschodniego bakcyla”. Pamiętam silne emocje jakie wzbudzały we mnie dzikie i piękne krajobrazy Kirgistanu. Intrygowała mnie mentalność „sowieckiego człowieka”, kultura tych wszystkich narodów podbitych przez Rosję. Myślałem sobie – jak do cholery można było żyć w tak ogromnym państwie?

button_czytaj-wiecej

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Piotr Obara

górołaz
z wykształcenia technik plastyk, rosjoznawca i religioznawca. Miłośnik podróży po byłym ZSRR - zwłaszcza środkowej Azji. Lubi wyprawy w dzikie górskie ostępy. Podobnie jak jego dziewczyna, cierpi na chroniczną dysortografię :)

3 przemyślenia na temat “Kirgistan to nie tylko Issyk-Kul! Jezioro Toktogul jest równie piękne!”

 1. Piękne okolice, ale te skorpiony i to drugie coś brzmi mało przyjemnie :D

  Dobra, wyguglałam te solfugi. To był błąd :))))

 2. ~Mr_Szpak pisze:

  Ojca Damiana nie miałem okazji poznać tylko słyszałem o nim, za to poznałem Ojca Remigiusza nad Issyk Kul i Ojca Adama w Dżalalabadzie. Świat jest jednak malutki…

  Co do Toktogul tylko przejeżdżałem, ale w tym roku może uda się nadrobić. Fajnie by było. :)

 3. ~Dawid pisze:

  Zdjęcia wyglądają rewelacyjnie. Samo miejsce musi być równie zachwycające a nawet bardziej w rzeczywistości :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>