10 miejsc na wakacje w Polsce wg polskich blogerów

gdzie jechać w Polskę

Minęło już trochę czasu, od kiedy pokazałam wam 10 miejsc za granicą, gdzie w 2015 roku jeździli polscy blogerzy. Obiecałam wtedy, że w niedługim czasie pojawi się edycja polska – 10 miejsc na naszym podwórku, które zostały w ubiegłym roku świetnie opisane w polskiej podróżniczej blogosferze. Trochę się ociągałam – przez większość stycznia podróżowałam po krainach śniegu. Dzisiaj to jednak zmienimy. Przedstawiam wam 10 miejsc, które warto byście wzięli pod uwagę przy okazji planowania swoich polskich weekendów czy nawet dłuższych wakacji

Metoda: Spytałam kilkudziesięciu polskich blogerów podróżniczych, jakie miejsca odwiedzili i opisali na blogach w 2015 roku. Z listy usunęłam miejsca topowe – zadeptane przez turystów miasta czy nawet całe państwa. Następnie wybrałam 10 najpopularniejszych, najlepiej opisanych destynacji 2015 roku. Tych ciągle poza szlakiem, ale dzielnie wchodzących do świadomości polskiego turysty. ;)

1. Cieszyn

wakacje w polsce (3)

Stolicą blogosfery podróżniczej od 2015 roku jest Cieszyn. Dlaczego? Bo to właśnie tutaj dwa razy w roku odbywa się ogólnopolski zjazd blogerów. Rano szkolimy się z blogowania, wieczorem nawiązujemy przyjaźnie, a w międzyczasie włóczymy się po Cieszynie. Gdzieś pomiędzy się w nim zakochujemy.

Chyba nikt nie żałuje, że zjazd odbywa się właśnie w Cieszynie. To niewielkie miasto na granicy polsko-czeskiej jest przepięknie położone na kilku (kilkunastu?) wzgórzach. Na jednym są pozostałości zamku, na drugim urocza starówka. Kilka świetnych knajp, na rynku targi antyków, a w dole cieszyńska Wenecja. Zanim przyjechałam tam pierwszy raz – 9 miesięcy temu – słyszałam, że Cieszyn jest przepiękny. A teraz? Teraz byłam już w nim 4 razy. Świadczy to o czymś, prawda?

O Cieszynie napisało w zeszłym roku ok. 10 blogerów. Dokładny przewodnik po mieście stworzył Piotr na blogu Jedz, baw się. Uwaga! Aż dwa wpisy.

 

2. Poznań

wakacje w polsce (10)

Poznań jest na liście 10 miast, w których Polacy najczęściej rezerwują noclegi. Wcale mnie to nie dziwi – mówimy o stolicy Wielkopolski i mieście targowym. Ale ilu z nas tak naprawdę przyjeżdża do Poznania, by go zwiedzić? A jest co zwiedzać. Wychwalane są Rogalowe Muzeum i Brama Poznania. Starówka tętni knajpianym życiem, Rynek należy do najładniejszych w Polsce, a zamek jest pełen tajemnic (chodzą słuchy, że oprowadzanie po nim to majstersztyk). Odkładając nawet na bok jeziora, których tu pełno, termy maltańskie i Wielkopolski Park Narodowy, ciągle mamy jeszcze do zrobienia jednodniowe wycieczki do zamku w Kórniku i Rogalinie. Jest co robić!

Do Poznania pojechała między innymi rodzinka z bloga Kasai. Ich artykuł znajdziecie tutaj.

 

3. Karkonosze

wakacje w polsce (9)

Kiedyś rozmawiałam ze znajomym warszawiakiem o naszej znajomości Polski. Dla niego normą było Podlasie, Tatry, Mazury i Hel, a ja z kolei znam na pamięć Kołobrzeg, dolnośląskie zamki i właśnie Karkonosze. Czas się zamienić! Wschodnią Polskę wysyłam w Karkonosze. W góry te w tym roku zawitało kilku outdoorowych blogerów podróżniczych. To co warszawiacy i krakusy – do dzieła! Czas zobaczyć Śnieżkę, pokręcić się po okolicznych szlakach, a zimą wyskoczyć na narty lub rakiety śnieżne.

Karkonosze opisali i obfotografowali Natalia i Łukasz ze Złotej proporcji. Zajrzyjcie!

A może za granicę? Przeczytaj o 10 miejscach do których warto jechać na wakacje poza Polską. Klik!

4. Podkarpackie

wakacje w polsce podkarpackie

Przenosimy się na wschodnią ścianę Polski i tym razem bierzemy pod lupę cały region. Myśleliście kiedyś, by zrobić sobie wycieczki (tygodniowe? Dwutygodniowe?) właśnie kluczem województw? Ja tak spędziłam tydzień w Podlaskim i Śląskim. Być może kolejnym miejscem mogłoby być Podkarpackie. Tutaj można zasmakować się we wschodniej kuchni i skosztować win z lokalnych winnic. Zwiedzić pałac w Łańcucie, zajrzeć do żydowskiego Leżajska, a w końcu wybrać się w góry. Nie można też zapominać o urokliwym Przemyślu czy drewnianych cerkwiach UNESCO. Jest co robić!

W Podkarpackim była między innymi Tatiana z bloga Poszli-Pojechali. Zobaczcie, co napisała o tamtejszej kuchni.

 

5. Wrocław

wakacje w polsce (1)

Wrocław w 2016 roku jest Europejską Stolicą Kultury. Miasto spodziewa się wielu turystów z zagranicy, a ja mam nadzieję, że też z Polski. Blogerzy odkrywali jego nietypową stronę. Pisali o street arcie, osiedlowych centrach kultury czy dopiero co otwartym Hydropolis. Mam nadzieję, że dzięki ich tekstom i zwiedzaniu Wrocławia śladami młodych, nie będziecie dłużej kojarzyć tego miasta z zoo i Panoramą Racławicką. Wszak ma do zaoferowania o wiele więcej.

Inspirujący tekst o Wrocławiu napisali Makulscy z bloga makulscy.com. Dzięki nim zapragnęłam do Wrocławia wrócić (choć byłam w nim dziesiątki razy).

 

6. Kociewie

wakacje w polsce (4)

-A gdzie leży Kociewie? – zapytał mnie tata, gdy wspomniałam, że w zeszłym roku zostało tłumnie odwiedzane przez blogerów. Kociewie to region etniczny na Pomorzu Gdańskim. Z jednej strony na końcu świata, z drugiej – blisko sporej części Polski. Tutaj się wybieramy, gdy zwyczajnie mamy ochotę odpocząć od zgiełku. Kręci mnie spływ kajakowy po Wierzycy, kręci lokalna kultura i tamtejsza kuchnia. No i wypada przynajmniej raz w życiu zobaczyć Biblię Gutenberga w Pelplinie.

Na Kociewiu w ubiegłym roku byli Kasia i Maciek z bloga Ruszaj w drogę. Poczytajcie ich przewodnik.

 

7. Beskid Śląski

TENERYFA (2)

Województwem, które zostało odwiedzone przez największą liczbę blogerów jest bez wątpienia Śląskie. I to tak Śląsk, jak i Jura Krakowsko-Częstochowska czy Beskid Śląski. By dać szansę reszcie Polski, skupię się teraz na Beskidzie, który odwiedzany był tak przez piechurów, jak i na rowerze. Z jednej strony chodziliśmy po dobrze znanych szlakach, z drugiej zaglądaliśmy do regionalnych chat i próbowaliśmy tutejszej kuchni beskidzkiej.

Beskid Śląski rowerem opisał Szymon z bloga Znajkraj. Zajrzyjcie!

Przeczytaj o 10 miejscach, które uwiodły mnie w Śląskim. Klik!

8. Trójmiasto

wakacje w polsce (5)

Znowu skoczymy na kolejny koniec Polski. Czy zdziwi was, jak powiem że cała masa blogerów zwiedzała Trójmiasto? Pewnie nie. A jednak, podobnie jak wcześniej, tu również akcent przeniósł się z sopockiego mola na Trójmiasto nieoczywiste. Blogerzy pokazują nieznane miejsca, dzielnice street artu i fotografie, o jakich wam się nie śniło.

Fotograficznie potraktowała Trójmiasto Kasia z bloga Kanoklik. Zobaczcie te zdjęcia!

 

9. Kazimierz Dolny

wakacje w polsce (6)

Kazimierz Dolny – żadna nowość, prawda? A jednak mam wrażenie, że obowiązuje tu ta sama zasada, co w przypadku gór. Warszawa zna Kazimierz rewelacyjnie, zachód Polski niemal wcale. A jest to podobno najpiękniejsze polskie miasteczko, więc poznać wypada. Ja sama obiecuję sobie wpaść tu od dawna i kto wie, może w tym roku uda mi się tego dokonać. Zwłaszcza, że nocny spacer po tutejszym wąwozie, to podobno bajka.

W Kazimierzu byli Ania z Marcinem z Gdziewyjechac.pl. Klik!

10. Beskid Niski

wakacje w polsce (2)

Wreszcie nie zapomnijmy o jednym z moich ulubionych miejsc w Polsce – o Beskidzie Niskim. Podczas gdy Bieszczady robią się zadeptane, Beskid Niski wciąż cieszy się ciszą i spokojem. W czasie naszych spacerów spotykamy zaledwie kilku turystów, a wieczory spędzamy przy ognisku z gospodarzami naszej agroturystyki, którzy mówią zresztą nieznaną nam gwarą łemkowską. Bardzo prawdopodobne, że nasz telefon nie będzie miał zasięgu. Z blogerami zalecamy wziąć ze sobą grubą książkę i po prostu odpocząć.

Na Beskidzie Niskim jak nikt zna się Justyna z withlove. Zaglądajcie do niej często, bo na blogu gór co niemiara.  

Podobał wam się ten wpis? Zajrzyjcie na listę wszystkich tekstów o Polsce! No i dołączcie do czytelników bloga na Facebooku. Wtedy na żywo będziecie uczestniczyć w naszych wyjazdach. :)

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

37 przemyśleń na temat “10 miejsc na wakacje w Polsce wg polskich blogerów”

 1. ~Paulina G pisze:

  Z tych wszystkich miejsc byłam tylko w Kazimierzu Dolnym i Trójmieście. A jest jeszcze tyle do zobaczenia.. Kociewie wygląda na takie miasteczko wzorowane na starym stylu. Cudo!
  Zostanę tu na dłużej. Będzie gdzie jeździć na weekendy ; )

  Pozdrawiam :)

  1. ~Dana pisze:

   Zapraszam na Kociewie. Kraina nasza to nie tylko miasta, ale też lasy i jeziora. Każdy znajdzie coś dla siebie :-)

 2. ~Kasia pisze:

  Zachęcam do przyjazdu do Poznania!
  Tylko mała uwaga zamek jest w Kórniku, nie w Kurniku. :)
  Pozdrawiam
  K.

 3. Trójmoasto i podkarpackie – zgadzam się:) piękne i wartościowe miejsca:)
  Liczę, że w kwietniu i Cieszyn uda się zobaczyć:)

 4. ~Missjonash pisze:

  Dziękuję bardzo za tak przemiły opis Cieszyna. Cieszę się, że osoby spoza miasta odbierają je tak pozytywnie :) I w jakim zacnym gronie!

  1. Uwielbiam Cieszyn! Wszyscy go uwielbiamy. Macie wspaniałych zapaleńców, którzy promują miasto. Nic tylko ich wspierać!

 5. ~sakramakra pisze:

  Ciekaw jestem waszego zdania na temat artykułu o Cieszynie
  http://wyborcza.pl/magazyn/1,150176,19589305,cieszyn-odzyskany-dobra-zmiana-nad-olza.html

  1. Widziałam, że wzbudził bardzo duże kontrowersje. Tu odpowiedź znajomych: https://www.facebook.com/hostel.cieszyn/posts/945877778782375

 6. O Kazimierzu pisałam w samych zachwytach, więc zgadzam się w 100%. Długo znałam go tylko ze słyszenia, ale w rzeczywistości jeszcze przerósł moje oczekiwania.

 7. ~Marta pisze:

  Dobry wieczór,
  Bardzo ciekawy wybór, mam jednak uwagę – czy zdjęcie ilustrujące Beskid Śląski nie jest wykonane z góry Żar, która znajduje się już w Beskidzie Małym?

  1. faktycznie była to wpadka. Podmieniłam zdjęcie. Teraz mamy Beskid Śląski, jak ta lala.

 8. ~lavinka pisze:

  „Z listy usunęłam miejsca topowe – zadeptane przez turystów miasta czy nawet całe państwa.” – nie zauważyłam. Opisałaś typowe miejsca zadeptywane przez turystów w drugiej kolejności. A już z tymi blogerami to przesada. Większość nigdy nie pojechała na żaden marketingowy zlot, bo i po co.

  1. nie rozumiem – o co chodzi ze zlotem?

 9. ~Rafael pisze:

  Wszystkie miejsca brzmią ciekawie, na pewno odwiedzę Cieszyn bo tam jeszcze nie byłem. Do tej listy dodał bym jednak jeszcze piękne miejsce nad morzem którym jest Krynica Morska – piękne plaże, smaczne jedzenie, widoki i jeszcze raz widoki a i zatrzymać jest się gdzie dla odpoczynku – polecałbym Hotel Continental w którym zatrzymuje się kiedy już tam jestem, widoki od rana z okna niezapomniane !.

  1. właśnie dawno mnie nad polskim morzem nie było. A Cieszyn polecam bardzo!

 10. Jestem z Lublina, więc często jeździłam do Kazimierza na tak zwany city break. Szczególnie miło wspominam festiwal filmowy, który się tam odbywał. Super czasy.

 11. ~Kasia pisze:

  O jak mnie kuszą Karkonosze zimą. Jeszcze mamy na to szansę… Może? Pozdrawiam!

 12. ~Elżbieta pisze:

  Proszę o poaradę chcemy ze znajomymi wybrać się do Agustowa, może ma ktoś fajny i ciekawy program na zwiedzanie i na przepłynięcie kanału augustowskiego ( nie wiem czy jest czynny.

 13. ~Karolina pisze:

  Cieszyn <3 Zapraszam, zachęcam, polecam, zwłaszcza to zakochiwanie się <3
  https://www.youtube.com/watch?v=HNkae2T4dn4

 14. dobre zestawienie, zgadzam się w 100% :)

 15. ~Pinezka na mapie pisze:

  Bardzo trafiony post. W sam raz dla mnie. Z uwagi na czekające mnie w tym roku duże wydatki i brak funduszy na zagraniczne podróże,stawiam na zwiedzanie Polski. Uważam, że nasz kraj ma mnóstwo ciekawych miejsc do zaoferowania. Nie trzeba latać tysiące kilometrów, aby się dobrze bawić :) Myślałam właśnie o Beskidach, albo wybiorę moje ulubione Bieszczady.

 16. Kociewie wyglada super! W Polsce mamy bardzo duzo pieknych miejsc, dlatego w tym roku chce spedzic dwa tygodnie mojego urlopu w Polsce :)

 17. ~pejakub pisze:

  Jak już ktoś tu celnie zauważył, to znakomita większość podanych destynacji to miejsca zadeptane turystycznie – i to solidnie. Dziwi mnie bardzo, że według blogerów Kazimierz Dolny, Trójmiasto, Poznań i Wrocław to miejsca niezadeptane: wychodzi na to, że chyba żaden z nich nigdy nie postawił kawałka własnej stopy na przykład na Roztoczu, ale tym prawdziwym (niezadeptanym właśnie), po którym można godzinami łazić nie napotkawszy ŻADNEGO innego turysty. Ani nawet innego człowieka. Owszem, i tam są „kurorty” w rodzaju Zwierzyńca czy Suśca, ale wystarczy sobie w tych miejscach tylko założyć bazę wypadową, do której się będzie jedynie wracać na noc (albo i nie :D), żeby w pogardzanej przez niemal wszystkich „Polsce B” zakosztować czegoś, czego próżno szukać w wielu innych regionach naszego pięknego kraju – nieskrępowanego kontaktu sam na sam z przyrodą. I to bardzo często dziką. Z miejscami zapomnianymi niemal przez wszystkich poza nielicznymi starymi ludźmi, którzy pamiętają, że „tam kiedyś była taka wioska, dwie chałupy na krzyż, ale już jej, panie, ni ma, studnia tylko została, bo murowana…” Tak, pochodzę z Roztocza, choć teraz mieszkam w innej części kraju – a wypowiadam się, bo sporą część naszej Polski złaziłem na własnych kopytach i niejedne zelówki zostawiłem na trasie. Polecam taką turystykę, to naprawdę zmienia perspektywę – spróbujcie zanocować u jakiegoś przygodnego gospodarza, któremu przed pójściem dalej odwdzięczycie się za nocleg na przykład pomocą w obejściu albo wysłuchaniem wieczorem jego historii życia przy szklaneczce domowej siwuchy…

 18. ~Tripeconomy pisze:

  Świetne zdjęcie i piękny widok. Mam nadzieję, że kiedyś tam dotrę. Swoją drogą – dobry artykuł, pełen pomocnych informacji. Miłego dnia i nie przestawaj podróżować.

 19. ~AnnaMaria pisze:

  Wakacje w Polsce to cudowna sprawa. Rezerwuję nocleg i wyruszam w podróż!

 20. ~Krysiamisia pisze:

  Oj tak, Polska jest piękna. Nie trzeba przepłacać za zagraniczne podróże, żeby wypocząć w otoczeniu pięknych krajobrazów. Dodatkowo w internecie można znaleźć naprawdę tanie noclegi Całe wakacje można spędzić za małe pieniądze. :)

 21. ~Marta pisze:

  Osobiście bardzo polecam województwo świętokrzyskie! Wejście na Łysą Górę, odwiedzenie Sandomierza i Kielc :)

 22. ~MNowak pisze:

  Ciekawe zestawienie! W wielu z tych miejsc jeszcze nie byłem, czas to nadrobić :)

 23. ~minkju pisze:

  Świetnym pomysłem na urlop są też okolice Jeziora Żywieckiego.

 24. ~Meska pisze:

  Ja polecam zdecydowanie okolice zakopanego. Spokój względy, okolica piękna – np. murzasichle. Jest tam na dodatek fajny hotel, kopieniec, super pokoje, wysoki standard, tarasik widokowy, autorska kuchnia – w restauracji krajobrazy, dobrę miejsce na spędzenie tam kilku dni

 25. ~kredka pisze:

  łemkowski to nie gwara, to odrębny język,
  pozdrawiam,
  w 1/8 łemkini ;)

 26. Fajne pomysły, szkoda,że u mnie sezon urlopowy już się zakończył. W przyszłym roku planuję wybrać się do Grecji;)

 27. ~Maria pisze:

  Moim numerem jeden w Polsce jest Hotel Spa Rusałka Okuninka :)

 28. ~morenarewal pisze:

  Wspaniały wpis, o kilku miejscach nawet nie słyszałam wczesniej ^^

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>