Wschowa: Cmentarz, co to nie katolicki

WSCHOWA

Mamy szczęście. Już drugi rok pod rząd jadę na Wszystkich Świętych do Leszna, a po lewej i prawej stronie wokół torów rozpościerają się oszałamiające jesienne widoki. Słońce doświetla złociste kolory, przez drzewa padają pojedyncze promienie słońca akurat na najskrajniej chowane przez las sekrety.

button_czytaj-wiecej

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

Ostatnie wpisy Agnieszka Ptaszyńska (zobacz wszystkie)

9 przemyśleń na temat “Wschowa: Cmentarz, co to nie katolicki”

 1. Nie lubię chodzić po cmentarzach, szczególnie tych współczesnych. rzadko kiedy mi się jakiś podoba, a tak naprawdę to najlepiej się czuję chyba na takich podniszczonych, trochę zapuszczonych, zarośniętych. Ten wygląda chyba nawet bardziej jak park niż cmentarz i szczerze mówiąc chyba mógłby mi się spodobać…

  1. No tak, wygląda jak park. Pytanie czy to dobrze – estetyczniej na pewno, ale ceną była likwidacja większości grobów.

 2. ~Ania pisze:

  Uwielbiam chodzić po cmentarzach a nie lubię zbliżającego się święta… trochę dziwne ale jakoś tak jest, że tłumy w takich miejscach mnie odstraszają. Zabierają klimatycznym miejscom duszę, nie lubię kiedy robią się stragany przed wejściem, dzieci biegają i krzyczą a dorośli rozmawiają przy grobach swoich bliskich o kompletnych głupotach. Na cmentarzu z Twoich zdjęć mogłabym za to spędzić kilka dobrych godzin!

 3. Lubię cmentarze z „duszą”, ten pewnie by mi się nawet spodobał, wygląda jak jakiś park albo ogród. Za to naprawdę nie cierpię Wszystkich Świętych (a raczej otoczki tego dnia), jakoś do mnie nie przemawia ten cały cyrk (bo tak to trzeba nazwać) ze straganami i bez żadnego głębszego spojrzenia na to. To święto powinno być raczej mniej „wystawne”, a bardziej „osobiste”.

 4. Oj pogoda sprzyja takim plenerom. Sama przyjemność przechadzać się z aparatem w ręku.

 5. Trafiłaś w „mój temat”. Cmentarz to obowiązkowy punkt wycieczki w niemal każde nowe miejsce, które odwiedzam. Fascynują mnie stare nekropolie i ich historie, nierozerwalnie powiązane z historią ludzi zamieszkujących okoliczne tereny. Wybrałaś bardzo ciekawy przykład :)

 6. Dla mnie o stanie cywilizacji najdobitniej świadczy fakt jak obchodzi się ona z książkami i cmentarzami. I to jest bardzo bolesne, że ludzie, którzy są następcami nie potrafią docenić, a przede wszystkim po ludzku uszanować zmarłych. Niszczą cmentarze, bo są innej religii, niszczą nagrobki, bo obce nazwiska są na nich wyryte. Zmarli niech odpoczywają w pokoju, choćby wśród żywych była wojna i potop.

 7. ~Turystyczny pisze:

  Trzeba przyznać, że robi wrażenie. Chyba trzeba będzie zapisać miejsce na liście koniecznych do odwiedzenia. Bardzo fajne zdjęcia.

  1. ooo, jak się cieszę :) Koniecznie polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>