Kazba Al Udaja w Rabacie: do nieba przez dziurę w murze

WHAT TO SEE IN RABAT (1)

Najwyższy czas napisać o Maroku. W końcu minął już miesiąc od czasu, gdy zwiedzałam ten kraj. Powrót do Polski oznaczał nadrobienie obowiązków, które w czasie dwóch tygodni zwiedzania zostały odłożone na dalsze pole, a nawet zapomniane. Ale teraz, gdy zaczęłam już tęsknić za oceanem i egzotyczną zabudową przyszedł czas na pisanie. Niech na pierwszy ogień pójdzie Rabat i pytanie co warto w nim zobaczyć. A jest to przede wszystkim najpiękniejsza kazba, jaką miałam okazję widzieć – kazba Al-Udaja w Rabacie.

 

Słownik architektoniczny Maroka

Żeby zrozumieć marokańskie miasta i miasteczka już na początku przychodzi nam się zmierzyć z kilkoma problemami lingwistycznymi. Bo o ile plus minus wiemy czym może być medyna i suk, tak potem zaczynają się schody. Co to jest kazba? Czym się różni od ksaru? A jak w to wszystko wpasowuje się riad?

button_czytaj-wiecej

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

Ostatnie wpisy Agnieszka Ptaszyńska (zobacz wszystkie)

10 przemyśleń na temat “Kazba Al Udaja w Rabacie: do nieba przez dziurę w murze”

 1. ~Ewa pisze:

  Ej, miała być pustynia ;) a tak na serio, strasznie podobało mi się w tym miejscu!

 2. ~Bartłomiej pisze:

  Nie długo musiałem czekać na niebieskie domki ;) Przyjemna relacja, rozkoszne kolory i ochota na wyjazd …

 3. ~balkanyrudej pisze:

  Te błękitne akcenty na budowlach kojarzą mi się z Grecją, a nie z Marokiem. Ale co tu dużo pisać, w Maroko nigdy nie byłam, więc mam o nim dość mgliste pojęcie oparte na filmach, czy zdjęciach i opowieściach znajomych.

 4. Ta kolorystyka, można się zakochać:-)))

 5. ~Irena pisze:

  Cudne fotki! Niecierpliwie czekam na ciąg dalszy! :) Byłam w Maroko kilka lat temu, piękny kraj, wspaniałe widoki i przemili ludzie!

 6. ~Kasia Z pisze:

  jak nie jestem fanem miast, to nawet mi się w Rabacie i kazbie podoba ;-) dziwne,że nie ma tam turystów ( tzn. może nawet lepiej). Te uliczki już by pewnie nie miały takiego uroku,jakby się tamtędy przewalał tłum i w co drugim domu był hostel. Widziałam zdjęcia znajomych z Maroka, ale te/ i to miasto podoba mi się o wiele bardziej ;)

 7. A tej zmiany warty dlaczego nie udało Ci się zobaczyć? Jest o jakieś wczesnej porze, czy nie wiadomo o której?;)

  1. bo było tak leniwie i przyjemnie, że się nie chciało tam iść na 10.00 ;)

 8. Zdjęcia cudowne, ale to ostatnie z cmentarzem to mój nr 1!

 9. ~Pattravel pisze:

  Słownik architektoniczny Maroka bardzo fajny. Szkoda, że nie znałam tego wczesniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>