Mazara del Vallo fascynuje – Sycylia poza szlakiem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Opowiem wam o prawdziwej perełce na zachodniej Sycylii.

Jest to być może najpiękniejsza miejscowość w regionie. Cudo barokowej architektury wymieszanej z silnymi wpływami arabskimi. Kościoły chrześcijańskie dziś wznoszą się na miejscu dawnych meczetów, a najważniejszymi mieszkańcami miasta byli z jednej strony św. Wit, a z drugiej genialny kartograf Al-Idrisi, którego Księga Rogera z 1154 roku była przez trzy kolejne stulecia najdokładniejszą mapą świata (dziś do zobaczenia w Paryżu).

TabulaRogeriana_upside-down

Mieści się tutaj największy we Włoszech port rybny, a mogący drażnić co niektórych odór od rzeki, wynagradzają najwspanialsze owoce morza na talerzu. A skoro po arabsku, to koniecznie z kuskusem.

O Mazarze del Vallo słyszałam już od dawna. Z opowieści rozumiałam, że jest zupełnie inna. Że warto w niej przede wszystkim przejść się do najstarszej części miasta – poarabskiej kasby. Że brak w niej turystów.

button_czytaj-wiecej

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

Ostatnie wpisy Agnieszka Ptaszyńska (zobacz wszystkie)

7 przemyśleń na temat “Mazara del Vallo fascynuje – Sycylia poza szlakiem”

 1. ~I.B. pisze:

  dopiero trafilam na Pani cudna strone, zachwycona nia chcialabym zapytac o mozliwosc nabycia w tempie expresowym Pani przewodnika – zachodnia Sycylia. Czy daloby sie nam go wyslac tak, aby dotarl do nas do piatku? (w niedziele wylatujemy do Trapanii.) Ide czytac dalej i jesli to nie klopot, prosze o odpowiedz i bardzo sedecznie pozdrawiam! Ilona

  1. Tak. Dzisiaj mogę wysłać priorytetem :)

 2. Fajnie jest czasem zboczyć ze szlaku turystycznego i zobaczyć bardziej naturalne otoczenie. Zaułki też mogą być piękne:)

 3. ~Joanna pisze:

  Chciałabym nabyć Pani przewodnik po Trapani bardzo prosze o informacje ne email

 4. ~Sebastian pisze:

  Tez uwielbiam to miasto! Piekne zdjecia. Brakuje jednak satyra..

  1. Fakt. Za pierwszym razem gdy odwiedziłam Mazarę nie widziałam go. Nadrobiłam za drugim razem ;)

 5. ~Zew Przygody pisze:

  Ajaj już żałuję, że tam nie dotarliśmy… ale w przyszłości chcemy wrócić na Sycylię, pokazać naszym dzieciom gdzie rodzice spędzili cudowne 5 miesięcy w ramach Erasmusa i już widzę, że wtedy Mazara nam się nie wymknie!;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>