Przewodnik po podróżowaniu z koleją Deutsche Bahn + konkurs

banner

Ostatnio zapowiedziałam, że jadę do Berlina. Dojechałam. Wyczaiłam przytulną księgarniokawiarnię z internetem i czas napisać wam notkę.

Sytuacja wygląda tak: zaproponowano mi rozpowszechnienie konkursu, w ramach którego możecie wygrać weekend w Berlinie dla dwóch osób. Transport szybkim pociągiem, nocleg w rewelacyjnym hotelu ParkInn zaraz obok wieży telewizyjnej – żyć nie umierać! Bierzcie udział, bo warto!

W tej notce znajdziecie odpowiedzi na pytania konkursowe. Ale po namyśle stwierdziłam, że nie ma sensu pisać notki tylko na ten temat. Postanowiłam przy okazji zrobić miniprzewodnik o tym jak podróżować z Polski Deutsche Bahnem.

button_czytaj-wiecej

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

Ostatnie wpisy Agnieszka Ptaszyńska (zobacz wszystkie)

11 przemyśleń na temat “Przewodnik po podróżowaniu z koleją Deutsche Bahn + konkurs”

 1. Agnieszka, super przewodnik! Wszystko co trzeba. Jak wybiorę się z połówkiem do Berlina (zawsze planujemy, kiedy jedziemy do Polski), na pewno skorzystam :) Szczególnie, że mam rzut beretem, a zawsze odkładamy to na niesprecyzowany „inny raz” ;)

 2. ~Przemysław z Krakowa pisze:

  ICE Berlin-Hamburg jedzie 1 godzinę 42 minuty i zdarza mu się dojechać co do sekundy!
  A co do trasy, która mnie nęci: Getynga-Fulda, ewentualnie do Wurzburga. Tunel-wiadukt-tunel-wiadukt-tunel-wiadukt i to przy prędkości 250km/h! Jest pani ciekawa efektu stroboskopowego w pociągu? Niektóre przerwy między tunelami maja tylko kilkadziesiąt metrów, przeskok między nimi będzie widziany chyba jako błysk.
  Pozdrawiam.

 3. Bardzo dziękuję za ten wpis. Przyda mi się podczas planowania wycieczek po NRW. Dobrze wiedzieć o tych zniżkach oraz wcześniejszym planowaniu i kupnie biletu online… wyprawa pociągiem może być bardzo fajną przygodą!

 4. ~Bartek pisze:

  Bardzo ciekawie napisane. Jakkolwiek muszę Ci przyznać, że gama ofert promocyjnych aktualnie będących do dyspozycji w DB jest znacznie uboższa niż była kiedy przez 1 rok mieszkałem w Niemczech jako student programu Erasmus. Wtedy bardzo interesująco przedstawiała się e.g. oferta SparNight – możliwość podróżowania pociągami nocnymi kategorii NachtZug, EuroNight lub CityNightLine od 29 EUR zarówno po kraju, jak i za granicę. Niestety kieszeń studenta Erasmusa należała do tak chudych, że nawet na to z trudem było mnie stać. Dopiero gdy już nie jako student Erasmus, lecz na kontrakt pracowniczy pojechałem do Marburga an der Lahn wczesną wiosną 2008 r. -skorzystałem z oferty SparNight na trasie Frankfurt Main Hbf – Milano Centrale. Trasa tego pociągu, przez lata kursującego w kategorii NachtZug w sezonie letnim była przedłużana do… bagatela stacji Firenze Santa Maria Novella i wszystko nadal za 29 EUR. I chociaż wszyscy jednogłośnie namawiali mnie na lot samolotem RyanAir z FRankfurtu do Mediolanu, ja wybrałem pociąg CNL i bynajmniej tego nie żałowałem. Tym bardziej, że w 2008 r. była ostatnia okazja, by się nim przejechać z FRankfurtu do Mediolanu. Już w 2009 r. go zlikwidowano.

  W latach 2004-2008 istniała tez ciekawa oferta na przejazdy zagraniczne SparPreis Europa – również ceny zniżkowe do bardzo wielu krajów Europy, a nawet do Rosji lub Białorusi czy Ukrainy. Z Frankruftu do Paryża była możliwość przejazdu pociągiem kategorii EuroCity (kursował 3 razy dziennie) za 19 EUR, z Frankruftu do stacji Budapest Kel. pu. za 39 EUR, również pociągiem EC, z Monachium do Verony za 19 EUR. I to wszystko poszło w niepamięć.

  Osobiście nie lubię pociągów ICE, są dla mnie za szybkie, nie można z ich okien podziwiac krajobrazów, suną głównie monotonnymi korytarzami kolejowymi i właśnie prze zastąpięnie kategorii EC kategorią ICE, przejazd z Frankfurtu do Paryża w promocji wzrósł z 19 do 39 EUR. To czego szczególnie brakuje mi w DB to w moich dziecięcych czy młodzieńczych latach znanych D-Zug, ileż razy przyjeżdżały takie z Niemiec do Polski, fak nie pędziły 300 km/h, ale to nie szkodzi, miały takie piekne zielono-żółte wagony. Albo InterRegio – to wymysł Niemców a nie Polaków, znany w trym kraju od… 1985 r. PIekne niebiesko-szare wagony, też wiele takich pociągów od naszych zachodnich sąsiadów przyjeżdżalo do nas, wymieńmy e.g. IR „Mare Balticum” z Berlina do Gdyni, 3 pociągi IR rel. Dresden Hbf – Wrocław Gł. A nabjbardziej brakuje mi lokomotyw serii BR 103 – to była prawdziwa ikona Kolei Niemieckich, dzięki której już w latach 70. XX w. zdołano klaszycznie niemieckie pociągi rozpędzić do… 200 km/h. Mi taka prędkość w zupelności wystarczy a aktualne – pędzące 330 km/h ICE – to dla mnie nędzna monotonna karykatura dawnej wizytówki DB. Wiem, że przemawia przez mnie tradycjonalizm i konserwatyzm, ale nie wsystko, co się zmienia w dzisiejszym świecie mi się podoba.

 5. ~anna pisze:

  witam a czy można z Niemiec konkretnie z Kolonii dojechać np. do Gdańska?

  1. Tak, jest pociąg z Berlina. Tam trzeba się przesiąść. Do znalezienia w wyszukiwarce: http://www.bahn.de/i/view/POL/pl/index.shtml

 6. ~Natalia pisze:

  A jak jest z przewozem psów? Znalazłam informacje, że w pośpiesznych pociągach cena biletu dla psa to 50% ceny biletu normalnego, a w zwykłych normalny bilet, ale na stronie gdzie chciałabym kupić bilety nie ma wyszczególnionego takiego biletu. Poza tym chciałabym jechać pośpiesznym z przesiadką w normalny, a następnie znowu w pośpieszny i zupełnie nie wiem jaki bilet mam kupić… Pomocy, proszę! ;(

  1. Niestety nie znam odpowiedzi :( Możesz spytać na PKP w Polsce, lub w którejś z agencji turystycznych obsługujących DB. Ja kupowałam właśnie na PKP w Krakowie w biurze klientów międzynarodowych.

   1. ~Natalia pisze:

    Ok, mimo to dzięki za odpowiedź. Tak właśnie zrobię. :) Nie jest mi potrzebne na już, ale jak się dowiem to napiszę tutaj jakby ktoś też tego szukał :P

 7. ~hadelma pisze:

  Witam, bardzo przydatny wpis! A czy jest coś wiadome o zniżkach dla studentów? Wyjeżdżam na semestr do Niemiec w ramach Erasmusa i chciałam trochę pozwiedzać za pomocą właśnie kolei.

  1. ja niestety nic nie wiem :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>