Marsala – wino, które mnie powaliło. Zwiedzanie sycylijskiej winnicy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ten dzień nie zapowiadał się wesoło. W nocy niemal nie zmrużyłam oka, kawa wykipiała, a muzeum w Trapani do którego się wybierałam, okazało się zamknięte. Irytacja pojawiała się na każdym kroku. Wszystko mnie denerwowało, nic nie pasowało, a już najbardziej nie w porę przyszła sjesta, przez którą wszystkie kawiarnie na Sycylii były zamknięte. Do domu nie dało się wracać, po ulicy bez celu chodzić się nie chciało. I wtedy narodził się pomysł: Marsala jest tak niedaleko. Czas wybrać się na zwiedzanie. I picie. Cel: winnica Florio w Marsali. W końcu zwiedzanie winnic na Sycylii to coś, co tygryski lubią najbardziej!

Wino Marsala i winnica Florio: trochę historii

Gdyby zrobić listę 5 pamiątek, które musicie kupić na Sycylii (kto wie? Może niedługo taką zrobię), to być może numerem jeden powinno być słynne na całym świecie wino Marsala. Nazwane zostało tak przez angielskich kupców, którzy w XVIII wieku przybyli na wyspę Jeden z nich, John Woodhouse, skosztował tutejszego wzmocnionego wina i z entuzjazmem stwierdził, że powinno się ono cieszyć dużym powodzeniem w Anglii, gdzie w tamtych latach popularne było portugalskie Porto i hiszpańska Sherry. Nie pomylił się. Nie minęło dużo czasu, a Woodhouse wrócił do marsalskiego portu po kolejne beczki trunku, które od wtedy nazywane jest winem Marsala.

button_czytaj-wiecej

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

Ostatnie wpisy Agnieszka Ptaszyńska (zobacz wszystkie)

3 przemyślenia na temat “Marsala – wino, które mnie powaliło. Zwiedzanie sycylijskiej winnicy”

  1. ~Winomanka pisze:

    jednak ten dzień nie był taki zły :))

  2. ~Grażyna S, pisze:

    W Marsali można też zobaczyć zrekonstruowaną łódź kartagińską, ale nie dziwię się, że wolałaś wino:))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>