Gruzja – transport, noclegi i przewodniki, czyli informacje praktyczne

Mestia Swanetia

Gruzja – od dzisiaj piszę blogowy przewodnik o kraju Zakaukazia!

Wystarczy już pisania o tych Włoszech
Nie. Tego nigdy nie powiem. Włochy są krajem do którego mogłabym wracać i wracać. Na każdy weekend, w każdym miesiącu, przez cały rok. Niedługo to zresztą nastąpi. Pamiętacie Gianniego? Wszystko wskazuje na to, że już jesienią się do niego wybiorę i posiedzę na Sycylii kilka tygodni.

Ale wypada też czasem pojechać gdzie indziej. Do wyprawy na sułtański szlak został jeszcze miesiąc. W międzyczasie postanowiłam się gdzieś rzucić. Jak powiedziałam, tak zrobiłam Wycieczkę: Gruzja Armenia Turcja uważam za otwartą.

Do Gruzji jedziemy z Paulą, przyjaciółką jeszcze z czasów studiów w Poznaniu. Mimo że obie uwielbiamy jeździć, a cele wycieczek często nam się pokrywają, to jednak jest to nasza pierwsza wspólna wyprawa. Zobaczymy jak to zniesiemy. ;)

button_czytaj-wiecej

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

Ostatnie wpisy Agnieszka Ptaszyńska (zobacz wszystkie)

5 przemyśleń na temat “Gruzja – transport, noclegi i przewodniki, czyli informacje praktyczne”

 1. ~Wędrownicki pisze:

  Z ciekawych miejsc moglibyśmy polecić jeszcze rezerwat Kintishi i park narodowy Mtirala – oba w Adżarii. Batumi nie polecam, chyba że lubisz zaryzykować nieco grosza w kasynie ;) (właśnie uzupełniamy wpisy na blogu o Batumi i okolicach). Do tego ciekawym miejscem jest Vardzia – skalne miasto, ale zupełnie inne niż turecka Kapadocja. Często w Gruzji można spotkać polską wycieczkę i po cichu się do nich podłączyć – zawsze dowiesz sie czegoś ciekawego o jakimś obiekcie. My spotkaliśmy 5 wycieczek, a jednego przewodnika dwa razy z różnymi grupami turystów w dwóch różnych miejscach – zgadaliśmy się póżniej, że już nas gdzieś widział – bo nasz 3,5 letni syn nas zdradził odzywając się głośno do nas po polsku (bo niby po jakiemu miał do nas mówić ;P ). Co do Gruzinów, to owszem są gościnni, nie powiem że nie, ale jeśli ktoś spodziewałby się że zostanie zaproszony przez pierwszą napotkaną osobę na nocleg, obiad i niewiadomo co to może się rozczarować. Gruzini są bardzo gościnni i dobrze nastawieni do turystów, ale do polaków dwa razy bardziej! :D
  Moim zdaniem Gruzja jest w momencie przełomowym – pomiędzy wschodem a zachodem, pomiędzy spontaniczną gościnnością a komercyjnym nastawieniem na zdzieranie na wszystkim… Ciekawy kraj miłych ludzi i pysznej kuchni – Gruzja :) Polecamy!

 2. ~Qiubag pisze:

  Hej,
  Gruzja to świetny wybór. Byłem tam wprawdzie 3 lata temu, ale myślę że niewiele się zmieniło… Zapraszam Cię do mojej strony o Gruzji – znajdziesz MASĘ zdjęć i opisów co warto zobaczyć ;)
  http://gruzja.qiubag.com

  Jest miło, przyjemnie, turystów mało, a ceny niskie. No i te widoki!

  Pozdrawiam
  Kuba

 3. ~Paweł pisze:

  Bardzo trafne porównanie z tą Tajlandią :) Pozwolę sobie je zachować w pamięci i cytować (wraz z należnymi rzecz jasna prawami autorskimi :) )
  Nie zwiedziłem jeszcze na tyle kraju, by móc ferować wyroki, ale to co widziałem na pewno zachęca mnie, by zobaczyć więce i więcej… Nie dotarłem np. nad morze, nie było mnie jeszcze w Mesti czy Usguli. Póki co zobaczyłem interior. I było bardzo ciekawie, chociaż nie podzielam zachwytów nad Gruzinami. Raczej zwyczajni ludzie, ani milsi ani mniej mili niż Polacy. Po prostu, jak sie trafi. Czyli jak w życiu :)
  I masz rację, że blogów jak psów się ostatnio namnożyło, mój to jeden z wielu, ale mam nadzieję, że nie jest najgorszy ;) Poświęciłem temu pięknemu państwu cały rozdział i mam nadzieję go uzupełniać :)
  http://www.osmol.pl/gruzja/

 4. ~Aleksander pisze:

  Super blog, mega dobrze się czyta :) Profesja zobowiązuje żeby przypomnieć o zaopatrzeniu się w lari na wyjazd – płatności kartą na miejscu mogą skutecznie wyczyścić nasze konto, a i tak w większości (zwłaszcza tych fajnych!) miejsc kartą płacić nie można.

 5. Uwaga na ta Pakosinska – przegrala kilka rozpraw z powodu plagiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>