Słowackie zamki

Zamek w Bratysławie

W ramach Słowacji było już o turystyce miejskiej (fancy city break) i enoturystyce.  W następnej notce będzie o gastroturystyce. I co jeszcze? Z pewnością można by do zestawu dodać ecoturystykę, z turystyką górską na czele (któż jest w stanie się oprzeć słowackim Tatrom?). A lubicie turystykę zamkową?

Pamiętam, że jak byłam dzieckiem, rodzice od czasu do czasu brali mnie do jakichś zamków. Nie wyrosłam jeszcze dobrze z pieluch, a już ganiałam po zamkach Jury K-Cz, chwilę potem z wielkimi oczyma kombinowałam, jak w Malborku wejść tam, gdzie wchodzić nie można i zanudzałam, żeby po raz pięćsetny jechać do zamku w Kurniku.

Potem przyszedł ten mój ciągnący się przez ponad dziesięć lat bzik na Francję. Jak tam pojechałam po raz pierwszy miałam 9 lat i już wiedziałam, które zamki chcę zwiedzić w pierwszej kolejności. Godzinami przeglądając przewodnik, wybierałam idealną sypialnię, idealny gabinet, idealny ogród. Dla siebie, oczywiście.

Tak, dzieci kochają zamki. Tu wyskoczy jakaś biała dama, tu księżniczka zostanie uwięziona w wieży, a tu będzie sprawował władzę król. Rewelacyjna sprawa, zwłaszcza, że z biegiem lat, to zafascynowanie legendami i tajemnicą śpiącą w murach chyba nie przechodzi.

button_czytaj-wiecej

Print Friendly
The following two tabs change content below.

Agnieszka Ptaszyńska

pisarka podróżnicza
z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Straszna bałaganiara w życiu i na papierze (dysortografka). Promotorka idei odpowiedzialnego podróżowania, którą stara się przekazać na blogu. Zawsze chętnie służy podróżniczą radą. Publikowała na Onecie, w Czasie Kultury i na portalach podróżniczych. A no i napisała przewodnik po Trapani :)

Ostatnie wpisy Agnieszka Ptaszyńska (zobacz wszystkie)

3 przemyślenia na temat “Słowackie zamki”

 1. ~panhoryzontu pisze:

  Orawski zachwyca położeniem, a Spiski ogromem…

 2. ~Bartek pisze:

  Przepraszam, że zwracam uwagę, ale wkradł się drobny błąd w datowaniu. Zamek w Bratysławie przebudowany był na zlecenie Marii Teresy w XVIII, nie XVII w., tak jak jest u Ciebie. Myślę, że wówczas pracowali nad nim głównie architekci i artyści wiedeńscy, zresztą charakter zabudowy Bratysławy od czasów kiedy miasto to pozostawało w rękach Habsburgów coraz bardziej upodabniał się do Wiednia. Jeśli przyjrzysz się kiedykolwiek pierzejom domów XIX-wiecznych w stolicy Słowacji, to naprawdę znajdziesz bliźniacze podobieństwo wobec wiedeńskich, współcześnie powstających.

  Inna uwaga, zamek bratysławski został poddany znaczącej przebudowie także w XVI w. Wtenczas zyskał prawdziwie renesansowy charakter, zwłaszcza że nad przekształcaniem jego architektury oraz wystrojem wnętrz pracowali kamieniarze i sztukatorzy włoscy. Znane są nawet ich nazwiska ale pominę je milczeniem, aby nie zanudzać.

  I jeszcze jeden zamek przydałoby się na szlaku słowackim wspomnieć, tym bardziej, że widać go z ogromnej odległości i można powiedzieć że góruje on nad całą panoramą Poważa. Chodzi o zamek w Trenczynie. Mam jego opis, wraz ze wskazówkami bibliograficznymi. Zachęcam do lektury:

  http://italadv.blogspot.com/p/1.html (poz. 133-141)

  albo: http://italadv.flog.pl/wpis/9914746/trenn-treniansky-hrad-1072014-#w

  http://italadv.flog.pl/wpis/9916302/trenn-treniansky-hrad-predromnska-rotunda-1072014-#w

  http://italadv.flog.pl/wpis/9918595/trenn-treniansky-hrad-matov-vea-a-matov-palc-1072014-#w

  http://italadv.flog.pl/wpis/9921473/trenn-treniansky-hrad-udovtov-palc-1072014-#w

  http://italadv.flog.pl/wpis/9923883/trenn-treniansky-hrad-barborn-palc-1072014-#w

  http://italadv.flog.pl/wpis/9933287/trenn-treniansky-hrad-zposkho-palc-1072014-#w

  http://italadv.flog.pl/wpis/9936242/trenn-treniansky-hrad-studa-lsky-1072014-#w

  http://italadv.flog.pl/wpis/9938795/trenn-treniansky-hrad-jun-opevnenie-1072014#w

  http://italadv.flog.pl/wpis/9941936/trenn-treniansky-hrad-hladomora-1072014-#w

  W obu przypadkach są to dokładnie te same opisy. Z tą tylko różnicą, że w opisie „rozbitym na kilkanaście linków nie ma dokładnych danych bibliograficznych, jedynie kody.

  Pozdrawiam serdecznie.

 3. ~Pieniny pisze:

  Urocze są te zamki na Słowacji, mnie najbardziej przypadł do gustu ten w Dolnym Kubinie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>